Directory

Directory

Mark McClain, General Manager and CEO

mmcclain@bigcountry.coop

(325) 776-3800

Roby
Andy Aldape Third Class Lineman 325-776-3887
Latrice Baucom VP of Finance and Accounting 325-776-3902
Robert Bohall Engineering Technician 325-776-3898
Dominic Cabrera Second Class Lineman 325-776-3895
Alex Cantu Meter Technician  
Erika Castillo Consumer Accounts Coordinator 325-776-3814
Jakob Clawson Second Class Lineman 325-776-3897
James Claxton Meter Technician 325-776-3890
Brittini Cronkright Staff Accountant, Accounts Payable 325-776-3810
Arron Duniven Maintenance Foreman 325-776-3820
Will Duniven Job Training Coordinator 325-776-3826
Scott Edmonds Information Systems Administrator 325-776-3809
Baleria Frausto Consumer Accounts Representative 325-776-3812
Robert Gandy VP of Engineering 325-776-3904
Eileen Goodgame Senior Staff Accountant 325-776-3811
Mason Guerra Construction Foreman 325-776-3821
Paul Jones VP of Operations 325-776-3806
Linda Key VP of Office Services 325-776-3808
Sylvia Lomas Human Resources Administrator 325-776-3815
Jeremy McArthur Service Foreman 325-776-3822
Eddy McIlwain Meter Department Coordinator 325-776-3802
Sarah McLen Key Accounts Executive 325-776-3803
Brian Niedert GIS Technician 325-776-3804
Kyle Ponder Second Class Lineman 325-776-3899
Jimmy Don Rogers Roby District Operations Supervisor and Staking Technician 325-776-3823
Rosa Sanchez Consumer Accounts Representative 325-776-3813
Fred Sharrock First Class Lineman 325-776-3896
Mike Snead Purchasing Agent and Warehousing Supervisor 325-776-3807
Bailey Stegemoeller Third Class Lineman 325-776-3883
Chris Thomson Information Systems Technician 325-776-3901
Dickie Wade Office and Vehicle Maintenance Attendant 325-776-3819
Amanda Weaver Staff Accountant, Payroll and Transportation 325-776-3903
Snyder
Chase Arrendale Service Foreman 325-776-3885
  Lineman (vacant) 325-776-3884
Cody Coulter First Class Lineman 325-776-3888
Antonio Fisher Second Class Lineman 325-776-3886
Leticia Fuentes Consumer Accounts Representative 325-776-3865
Joe Garza Material Clerk and Warehouse Attendant 325-776-3852
Redonna Guynes Senior Consumer Accounts Representative 325-776-3850
Brian Hinkle Snyder District Operations Supervisor 325-776-3848
Matt Lane Third Class Lineman 325-776-3879
Mike Martinez First Class Lineman 325-776-3882
David McCarter Meter Technician 325-776-3851
Richard Powell Snyder District Manager 325-776-3847
John VanMater Staking Technician 325-776-3858
Gabriel Vasquez Construction Foreman 325-776-3881
Stamford
Pete Anders Stamford District Operations Supervisor 325-776-3838
Joe Baez Second Class Lineman 325-776-3889
Ruben Gonzales Staking Technician 325-776-3829
Melinda Hisey Consumer Accounts Representative 325-776-3835
Wade Ivy Apprentice Lineman 325-776-3849
Cato Macias First Class Lineman 325-776-3891
Cary McClintock Stamford District Manager 325-776-3833
Cody McClintock Material Clerk and Office Maintenance Attendant 325-776-3836
Pat Pierce Construction Foreman 325-776-3831
Robert Pippin Safety Coordinator 325-776-3843
Alfred Robles Second Class Lineman 325-776-3892
Ann Sanchez Consumer Accounts Representative 325-776-3834
John Sanchez Second Class Lineman 325-776-3893
Colton Smith Service Foreman 325-776-3894
Bryan Snow Meter Technician 325-776-3832
Henry Vega GIS/CAD Technician 325-776-3837